Korsyka to nie jest duża wyspa, a miast w niej jak na lekarstwo. Jednak kilka z nich na pewno warto odwiedzić i się poszwendać. Zatem które miasta na Korsyce powinny znaleźć się na Twojej liście?

Bonifacio

To przepięknie usytuowany port i cytadela na południu wyspy. Dolne miasto to marina utworzona wewnątrz fiordu o długości ok. 2 km. Tutaj stacjonują luksusowe jachty z banderami Nowej Zelandii czy USA. Wzdłuż portu znajdują się głównie kafejki, bary i restauracje oraz 2 supermarkety. Czasem odbywają się tu mini koncerty. Stąd też można złapać prom Moby Lines do Santa Teresa Gallure na Sardynii. Cytadela to górna część miasta zawieszonego na potężnym klifie, z którego najlepiej widać włoską wyspę. Białe kredowe klify prezentują się najlepiej późnym popołudniem, kiedy zmienia się światło. Wczoraj z nieba lał się żar, ale nie powstrzymało nas to do wejścia do górnego miasta piechotą. Umęczyło nas to mocno Można też kupić bilet za €6 na ciuchcię dla turystów, która wywozi na samą górę. Taka sama jest w L’ille-Rousse. Po przekroczeniu bram twierdzy wchodzi się do uroczego miasteczka pełnego krętych i wąskich uliczek, butików, sklepów z pamiątkami, restauracji i barów. Ceny – wysokie.

Tutaj można też znaleźć więcej cienia, bo słońce na otwartej przestrzeni daje nieźle (nomen omen) popalić. Poszczególne domy połączone są czymś, co przypomina wsporniki, ale okazało się, że to specjalne rynny, które zbierają wodę deszczową i doprowadzają ją do cystern. Pomimo że to już wrzesień, wszędzie pełno turystów, a najczęściej słyszanym językiem jest oczywiście francuski, włoski, niemiecki, amerykański angielski i …polski.

Więcej zdjęć zobaczysz

Katedra w Ajaccio

Są bary, restauracje, skwery hotele, oraz inne budowle z jego imieniem. Jest też pomnik i dom Napoleona, ale do tych nie dotarłam. Miasto nie oślepia urodą, natomiast trasa wiodąca do niego przez góry ze wschodu na zachód, którą jechaliśmy, jest przepiękna. Droga zajmuje całe wieki nie tylko dlatego, że to górska kręta trasa, ale dlatego, że co chwilę pojawiają jakieś ładne widoczki, które zachęcają do zatrzymania się, do przekąszenia czegoś przy drewnianych stolikach, i popatrzenia na krajobraz. No i siku w naturze. To wszystko zajmuje sporo czasu, tak że czas podróży oscyluje wokół 3 godzin.

Więcej zdjęć

L’ille-Rousse

Oczywiście nie mogę pominąć w tym zestawie Bastii, o której jest oddzielny wpis.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, chętnie dam się zaprosić na wirtualną kawę 🙂 Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zerknij też tu:

E-book: Jak tanio podróżować
Praca zdalna: pomysły na pracę online
Język angielski: indywidualne lekcje online
Alternatywa zawodowo-podróżnicza: Workaway
Znajdziesz mnie też tutaj: FacebookInstagram