Park Narodowy Garajonay to kolejny unikat w skali Europy, a nawet świata, słynie bowiem z najstarszego na planecie starodrzewu.

W 1986 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zajmuje 10% powierzchni wyspy i znany jest z największego i najstarszego na planecie lasu wawrzynowo-cedrowego, który przetrwał w niezmienionej formie od czasu trzeciorzędu. Ponieważ tutaj lodowiec nie dotarł, na Wyspach Kanaryjskich można dzięki temu oglądać takie cudeńka. Znajdziecie tu mlecze wielkości krzaka ze zdrewniałą łodygą albo olbrzymie paprocie. Drzewa obrośnięte mchem jak w Narnii oraz endemiczne gatunki roślin i zwierząt. Gałęzie powyginane w niezwykłych kształtach i -jak twierdzą niektórzy -pewne niewyjaśnione zjawiska, szczególnie nocą…Nie było mi dane być tutaj wieczorową porą, ale raz w ciągu dnia posiedziałam kilka godzin na dużej polanie, a kiedy indziej pospacerowałam w samym lesie blisko godzinę. To, na co na pewno trzeba być przygotowanym, to chłód i wilgoć po wejściu do lasu, ponieważ na tej wysokości utrzymuje się stała wilgotności dzięki gęstym chmurom i mgłom. Niżej może być upał, ale tutaj trzeba zabrać ze sobą coś cieplejszego. I nie ma co chojrakować, bo idąc lasem poczujesz, że z drzew pomału skapują drobne kropelki wody. Nie jest to deszcz, ale skroplona para wodna, a pomimo ubrania się na cebulę, będzie się dało odczuć przenikliwy chłód.

Narnia

Ze względu na swój wiek ta archaiczność lasu oddziałuje na człowieka bardzo pozytywnie, a pobyt w lesie ma zdecydowanie właściwości prozdrowotne, które mój znajomy porównał do sesji w komorze termo-barycznej. Gdyby nie fakt, że jest to teren parku narodowego, rozważyłabym w tym miejscu biwakowanie przez kilka dni 🙂

las trzeciorzęd
Garajonay La Gomera
Garajonay La Gomera
Garajonay La Gomera

Jeśli nie planujesz dłuższego pobytu na La Gomerze, ale będziesz na Teneryfie i zechcesz zobaczyć Las, to skontaktuj się z Gaby Tenerife na Facebooku – to rezydentka na wyspie od kilkunastu lat, organizująca rozmaite wyprawy po Teneryfie i na La Gomerę.

Możesz też śledzić mój fanpage Nigdy za późno na Facebooku, gdzie na bieżąco wrzucam krótsze relacje, zdjęcia i filmiki z miejsc, w których aktualnie jestem.

Jeśli interesuje Cię, jak tanio podróżować w każdym wieku i mieć z tego frajdę – polecam Ci mojego e-booka, o którym więcej dowiesz się w zakładce SKLEP .

Chcesz pracować online w branży podróżniczej z dostępem do wszystkich narzędzi? Odezwij się do mnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *