Podążając śladem wspomnień 'fejsbukowych' dziś wyświetliły mi się te piękne walijskie klify. Zdarzyło mi się mieszkać w stolicy Walii, Cardiff przez 6 miesięcy. Wcześniej poznałam to miasto kiedy mieszkałam w Bristolu, bo stamtąd to już tylko godzina jazdy, więc kilka razy zrobiłam sobie wycieczkę, aby pozwiedzać miasto i spotkać się ze znajomymi;) Z praktycznych info dodam, że bardzo łatwo przedostać się do Cardiff z Bristolu niskobudżetowym Megabusem za ok. 3-5 funtów.

Rhossili Bay beach

Samo miasto jest całkiem niebrzydkie i jest doskonałym punktem wypadowym, aby pozwiedzać Walię, która jest naprawdę urocza. W niedalekiej odległości od Cardiff można zobaczyć takie cuda jak Cearphilly Castle czyli Zamek Caerphilly – normański zamek położony w mieście Caerphilly w południowej Walii. Jest największym zamkiem w Walii i drugim co do wielkości w Wielkiej Brytanii. Zamek zajmuje obszar 12 ha i otoczony jest sztucznym jeziorem. Najlepiej dostać się do niego pociagiem z Cardiff.

Caerphilly Castle - Ancient History Encyclopedia
Cearphilly Castle

Linia brzegowa Walii jest przepiękna, a środek lądu jest w większości pagórkowaty i górzysty. Fakt, pogoda nie przypomina tej na riwierze włoskiej czy francuskiej, a kolor morza jest raczej błotnisty, aniżeli turkusowy, ale to – akurat w takim miejscu jak to na zdjęciu – ma swój urok. Zdecydowanie wolę takie dramatyczne urwiska, niż płaską plażę z milionem parasolek.

Plaża Southerndown

Southerndown Beach, znana z serialu sci-fi Dr Who

Polecam Walię, jeśli będziecie w pobliżu i załapiecie się akurat te 5 dni słońca w roku;) Niestety, pogoda w Walii bardzo często się zmienia i najczęściej spotkać tu można chmury, siąpiący deszcz lub wiatr. Albo wszystko razem. No i bądźcie czujni – Walia jest dwujęzyczna, a język walijski to jest dopiero kosmos!

Wales monolith
Pentre Ifan Dolmen – celtycki megalityczny portal…

Walię, pomimo że jest częścią Wielkiej Brytanii, odbieram inaczej. W moim odczuciu, potwierdzonym jeszcze przez inne osoby, ludzie są inni, bardziej serdeczni i otwarci. Nie ma tu typowej angielskiej arystokracji, więc też różnice społeczne nie są tak bardzo widoczne. Cardiff jest bardzo multi-kulti, czyli jak każde większe miasto w Wielkiej Brytanii wyróżnia się mieszanką kulturową, rasową i etniczną.

Więcej o Cardiff przeczytasz tu: http://nigdyzapozno.pl/skok-z-deszczu-pod-rynne-czyli-swieta-w-cardiff/

*Jeśli interesuje Cię, jak tanio podróżować w każdym wieku i mieć z tego frajdę – polecam Ci mojego e-booka, o którym więcej dowiesz się w zakładce SKLEP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *