Między Francją, a Hiszpanią kryje się Kraj Basków, a w nim przepiękne, nadmorskie Biarritz. To tutaj przenocowałam po raz ostatni przed opuszczeniem Francji i piątkową “przeprawą” do Bilbao. Mieszkania, tak jak poprzednio, użyczył mi Vincent, partner Rebeki. 

Do Biarritz dostałam się za pośrednictwem niezawodnego blablacar, które polecam w każdej sytuacji, nie tylko takiej, jak w tym roku, kiedy środki komunikacji publicznej nie kursują. Zasadniczo – jest szybciej, sprawniej, taniej, a co ważniejsze – można poznać kogoś ciekawego i przejechać sie niekonwencjonalnym pojazdem 🙂 

Tak właśnie zdarzyło się podczas mojej podróży do Bilbao (patrz poprzedni wpis). Taka przygoda nie zdarza się często i jestem szczęśliwa, że przyszło mi podróżować w ten właśnie sposób.

Skąd w ogóle pomysł na Bilbao? 

W niedzielę muszę dostać się na lotnisko na popołudniowy lot do … . No właśnie. Niespodzianka. Zerknij na kolejny wpis 🙂 W normalnych okolicznościach zapewne w niedzielę rano próbowałabym się dostać autobusem lub pociągiem na to hiszpańskie lotnisko prosto z Francji, ale że mamy czasy nienormalne, podróż musisz planować z wyprzedzeniem i to w dodatku 2 dniowym, bo nie ma innej opcji transportu. 

Noclegi w hotelu są prezentem od Rebeki (patrz kolejny wpis), zatem otrzymałam jeszcze pod drodze kolejną atrakcję – dwudniowy pobyt i zwiedzanie Bilbao.

Bilbao old town in the rain

Miasto wita mnie deszczem. W piątek bary i restauracje są jeszcze zamknięte, ale od soboty rusza przedświąteczna lockdownowa  “odwilż” i wszyscy z tego powodu są bardzo podekscytowani. 

W sobotę rano wędruję pod Guggenheim Museum zobaczyć budynek, fontanny i …rzeźbę ogromnego pająka, symbol miasta o nazwie Mamá. To też moja swoista terapia przeciwarachnofobiczna. Czy się udaje? Musicie zerknąć na moje wpisy / filmy na Nigdy za późno na Facebooku .

Guggenheim Museum
Guggenheim Museum, Bilbao

Zahaczam też o słynną halę targową, kolorowe kamieniczki nad rzeką i urokliwe mosty. Trochę włóczę się po mieście, chociaż pogoda nie sprzyja spacerom, bo ciagle siąpi deszcz. 

Bilbao Museum
Guggenheim Museum

Wieczorem Izidro, znajomy z couchsurfing.org pokazuje mi Bilbao i okolice swoimi oczami. Mogę zobaczyć przepiękne miasto nocą oraz okolice Getxo przy ujściu rzeki Nervion. Tutaj znajduje się przeciekawa konstrukcja wyglądająca jak most, po której przesuwa się wiszący prom. Zrobiłam filmik i można go zobaczyć na FB 🙂

Getxo
Bilbao by night
punkt widokowy w Bilbao

Dziś też wszyscy wylegli na ulice, bo wreszcie otwarto knajpy, które były czynne do 20-tej. Mogłam poćwiczyć mój survival Spanish czyli poprosić o kawę z mlekiem sojowym i o rachunek. 😆 (all Spanish I know;) A nie, jeszcze oliwki i vino tinto;)

baskijska zabudowa
Typowe domy rybaków z Kraju Basków

*Jeśli interesuje Cię, jak tanio podróżować w każdym wieku i mieć z tego frajdę – polecam Ci mojego e-booka, o którym więcej dowiesz się w zakładce SKLEP .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *