Jakie są plusy i minusy mieszkania w UK w telegraficznym skrócie? A konkretniej, co mi sie podobało, a co w ogóle nie? 

Przez dwa i pół roku mieszkałam w UK. Oficjalnie wciąż tam jestem, ale jakby nie do końca, bo wciąż mnie nosi tam gdzie cieplej;) Ostatnio bowiem byłam widziana w Hiszpanii… .

A jeszcze bardziej ostatnio krążyłam gdzieś w pobliżu granicy czesko-polsko-niemieckiej;) Poza tym dopóki jest Unia, dopóty nie będę się ograniczać. Więc mogę być gdziekolwiek.

O UK można wiele napisać. Liczba Polaków mieszkających na Wyspach świadczy o tym, że za coś jednak ten kraj kochają:) Zapewne najbardziej za funty i za łatwość znalezienia pracy (oczywiście nie każdej i nie zawsze tej wymarzonej). 

Dla mnie Wyspy nigdy nie były i nie będą ‘moim miejscem na ziemi’. Od samego poczatku traktowałam tę lokalizację jak ‘poczekalnię’. Nigdy nie pokocham deszczu, wiatru, chmur i zmienności aury osiemnaście razy na dzień (wyjątek – lato 2018, kiedy fala tropikalnych upałów dotarła też do Anglii), natomiast kto spędził tam trochę czasu wie, że pogoda nigdy nie jest w stanie pokrzyżować planów Brytyjczykowi. Zimny chów i inna termiczna tolerancja robią swoje:) Kalosze wożone w bagażniku samochodu – też:) Nie dla mnie to jednak atrakcje.

 w UK
Moje ulubione miejsce w Bristolu-Clifton Suspension Bridge

Poza klimatem i pogodą ‘do bani’ Wielka Brytania, a raczej jej mieszkańcy tworzą bardzo specyficzną społeczność. Wiem – nie można wszystkich wrzucać do jednego wora, bo to prawdziwy etniczny, narodowościowy i kulturowy tygiel, zatem to, co napiszę będzie sporym uogólnienieniem. Zawsze staram się walczyć ze stereotypami i weryfikować to, co gdzieś usłyszę lub przeczytam poprzez porównanie z rzeczywistością. Myślę, że te 2.5 roku życia, pracy i mieszkania w Walii i Anglii dały mi dość przejrzysty obraz na temat obu krajów i ich mieszkańców.

Prawdą jest, że to nacja mocno zdystansowana do świata i przybyszów z innych odległych krain. Z tego też powodu chyba ciężko jest się zaprzyjaźnić z typowym Anglikiem. Oczywiście są wyjątki od reguły, a moja opinia jest czysto subiektywna. Niemniej jednak, najtrwalsze znajomości i przyjaźnie, które zawarłam podczas pobytu w Wielkiej Brytanii, nie dotyczyły Brytyjczyków.

Co jeszcze? Ruch lewostronny, oddzielne krany na zimną i gorącą wodę w umywalce, wyuczona uprzejmość i udawanie, że nie ma problemu z czasem mogą doprowadzać do szału. Lakoniczne przepraszam ma, w ich mniemaniu, załatwić wszystko. A Ciebie trafia szlag. Faktem jest, że Brytyjczycy mają fioła na punkcie form grzecznościowych i politycznej poprawności. Dosyć często, niestety, nic za tym nie stoi i jest bardzo sztuczne i powierzchowne. A do pani kasjerki w Tesco lub Aldi zwracającej się do Ciebie 'darling', albo 'luv' (północna Anglia) – też przywykniesz;) W końcu to miłe, kiedy obcy człowiek, a zwłaszcza pani przy kasie, nazywa Cię ‘kochaniutką’:)

No i jeszcze klasyka: powitania! Jeśli chcesz coś szybko załatwić mailowo lub telefonicznie, zarezerwuj pierwszych kilka zdań na tradycyjne pozdrowienia i zapytanie jak się druga strona miewa. Pamiętaj, nikt nigdy nie zaczyna rozmowy od konkretów, choćby nie wiem jak mu się spieszyło. „How are you” lub „How are you doing” i że ty też oczywiście świetnie, to podstawa i nawet nie próbuj tego forsować:)

w UK
Wpadnij do Anglii – mówili. Jest lato – mówili…Życie w UK:)

A jeśli nie ma ważniejszych kwestii do obgadania, to jeszcze zawsze jest… pogoda. To jest temat zastępczy, który się nigdy Brytyjczykom nie znudzi:) Wszak jest o czym rozprawiać, mówię Wam.

Żeby nie było tak potwornie krytycznie, to zaznaczam, że krajobrazowo Wielka Brytania jest naprawdę piękna i są miejsca, które cieszą oczy ( te 5 dni w roku kiedy świeci słońce;):):)  Angielska prowincja, zwłaszcza małe wioski, też mają swój urok.Sprawdź Durdle Door lub Cheddar Gorge, ale o tym będzie kiedyś oddzielny wpis.

No dobra, trochę przesadziłam. Bywało też i tak…

w UK
Clifton College, Bristol

TABLICA OGŁOSZEŃ

Możesz też śledzić mój fanpage Nigdy za późno na Facebooku, gdzie na bieżąco wrzucam krótsze relacje, zdjęcia i filmiki z miejsc, w których aktualnie jestem.

Jeśli interesuje Cię, jak tanio podróżować w każdym wieku i mieć z tego frajdę – polecam Ci mojego e-booka, o którym więcej dowiesz się w zakładce SKLEP .

Chcesz pracować online w branży podróżniczej z dostępem do wszystkich narzędzi? Odezwij się do mnie.

Aby poznać szczegóły dotyczące nauki języka angielskiego ze mną – kliknij na lekcje na Skype lub zoom .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *