Dzień Świstaka, nazywany też Dniem Świszcza (ang.Groundhog Day) to doroczne święto obchodzone 2 lutego w USA i Kanadzie. Bohaterem tego dnia jest świstak amerykański (nazywany również świszczem). Wedle tradycji, w tym dniu wabi się świstaka z norki; jeśli zwierzę zobaczy swój cień (tak się stanie przy słonecznej pogodzie) i wróci do snu, zwiastuje to, że zima potrwa jeszcze 6 kolejnych tygodni. Jeśli świstak cienia nie zobaczy (tzn. jeśli jest pochmurno lub mgliście) oznacza, to, że wiosna przyjdzie niebawem.

Przepowiednia ta sprawdza się w około 50% przypadków, co w praktyce oznacza zupełny przypadek.

Biedny Phil…

W osobliwy, jeśli nie głupawy, sposób Dzień Świstaka obchodzą mieszkańcy miasteczka Punxsutawney (stan Pensylwania w USA), co zostało pokazane w komedii romantycznej pod tym samym tytułem z udziałem Billa Murray’a i Andy MacDowell. Akcja filmu wiąże się z tym świętem, a lokalny świstak nosi imię Phil, tak samo zresztą, jak główny bohater:) Film, w przeciwieństwie do samej tradycji, jest akurat świetny:) 

Znalezione obrazy dla zapytania groundhog dayDo języka potocznego weszło określenie dzień świstaka nawiazujące do fabuły filmu. W ‚Dniu świstaka’ prezenter pogody Phil Connors, grany przez Billa Murray’a, trafia do nieskończonej pętli czasowej, codziennie przeżywając ten sam dzień. Stąd też nieformalnie dniem świstaka określa się cyklicznie powtarzającą się sytuację, np. w kontekście nudnej lub nieprzyjemnej pracy i towarzyszących jej okoliczności… .  Powiedzenie to będzie bardziej zrozumiałe dla osób, które oglądały film.  A ten mocno polecam!

Wiecej ciekawostek o nim przeczytasz tu: http://www.gloskultury.pl/piatkowa-ciekawostka-o-dzien-swistaka/

*Jeśli interesuje Cię, jak tanio podróżować w każdym wieku i mieć z tego frajdę – polecam Ci mojego e-booka, o którym więcej dowiesz się w zakładce SKLEP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *