Groundhog Day, czyli po polsku Dzień Świstaka, nazywany też Dniem Świszcza to doroczne święto obchodzone 2 lutego w USA i Kanadzie. Bohaterem tego dnia jest świstak amerykański (nazywany również świszczem).

Wedle tradycji, w tym dniu wabi się świstaka z norki. Jeśli zwierzę zobaczy swój cień (tak się stanie przy słonecznej pogodzie) i wróci do snu, zwiastuje to, że zima potrwa jeszcze 6 kolejnych tygodni. Jeśli świstak cienia nie zobaczy (tzn. jeśli jest pochmurno lub mgliście) oznacza to, że wiosna przyjdzie niebawem.

Przepowiednia ta sprawdza się w około 50% przypadków, co w praktyce oznacza zupełny przypadek. Dlatego też nie uważam, aby stresowanie biednego świstaka miało jakikolwiek sens…

Biedny Phil…

W osobliwy, jeśli nie głupawy, sposób Dzień Świstaka obchodzą mieszkańcy miasteczka Punxsutawney (stan Pensylwania w USA), co zostało pokazane w komedii romantycznej pod tym samym tytułem z udziałem Billa Murraya i Andy MacDowell. Akcja filmu wiąże się z tym świętem, a lokalny świstak nosi imię Phil, tak samo zresztą, jak główny bohater : ) Film, w przeciwieństwie do samej tradycji, jest akurat świetny:) 

Groundhog day
Dzień Świstaka -kadr z filmu

Do języka potocznego weszło określenie dzień świstaka nawiązujące do fabuły filmu. W ‘Dniu świstaka’ prezenter pogody Phil Connors, grany przez Billa Murraya, trafia do nieskończonej pętli czasowej, codziennie przeżywając ten sam dzień. Stąd też nieformalnie dniem świstaka określa się cyklicznie powtarzającą się sytuację, np. w kontekście nudnej lub nieprzyjemnej pracy i towarzyszących jej okoliczności….  Powiedzenie to będzie bardziej zrozumiałe dla osób, które oglądały film.  A ten mocno polecam!

Więcej ciekawostek o nim przeczytasz TU.

TABLICA OGŁOSZEŃ

Możesz też śledzić mój fanpage Nigdy za późno na Facebooku, gdzie na bieżąco wrzucam krótsze relacje, zdjęcia i filmiki z miejsc, w których aktualnie jestem.

Jeśli interesuje Cię, jak tanio podróżować w każdym wieku i mieć z tego frajdę – polecam Ci mojego e-booka, o którym więcej dowiesz się w zakładce SKLEP .

Jeśli interesują Cię pomysły na pracę zdalną, zerknij TU.

Aby poznać szczegóły dotyczące nauki języka angielskiego ze mną – kliknij na lekcje na Skype lub zoom .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *